Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO CYPRZE   >>>MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE 

 

Agia Napa

 

Agia Napa: Nissi Avenue

Agia Napa jest jedną z najbardziej popularnych turystycznych miejscowości na Cyprze.

Uwielbiają ją zwłaszcza młodzi turyści poszukujący nocnych wrażeń i możliwości błogiego odpoczynku w ciągu dnia. Miasteczko ma do zaaferowania i jedno i drugie, znajdują się tu bowiem fantastyczne – acz tłoczne i raczej głośne, plaże i znakomicie rozwinięte życie nocne - Agia Napa to taka Ibiza Cypru. Miasteczko jeszcze w latach 70tych było niedużą, rybacką wiosną, bum turystyczny zaczęło przeżywać w latach 80tych i 90tych, po podziale wyspy na 2 części.

Jest to miejsce typowo turystyczne, które tętni życiem w ciągu lata, a zimą zamiera – choć i wtedy część hoteli i restauracji funkcjonuje. Większość hoteli, a są to zazwyczaj duże hotele, często sieciowe, znajduje się wzdłuż Nissi Avenue, czyli głównej drogi w miasteczku biegnącej równolegle do morza.

W centrum miejscowości jest nieduży port, z którego wypływa wiele jednodniowych statków wycieczkowych, jak i również miejscowych rybaków. W tym samym miejscu możemy zjeść dosyć świeże ryby i owoce morze w restauracjach typowo rybnych, acz i dosyć drogich.

 

Agia Napa spodoba się osobom, które lubią głośne miejsca – zwłaszcza w centrum (rezerwując zatem hotel, sprawdźmy na mapie google, gdzie on dokładnie się znajduje). Co istotne, będąc na uboczu, w dalszym ciągu trzeba liczyć się z tym, że nasz pobyt nie musi być w 100% cichy i spokojny – w wielu hotelach organizowane są śluby i wesela, z których głównie korzystają Anglicy. O ile same śluby nie należą do najgłośniejszych, tak weselnicy, bawiący się po nich nie raz do późnych godzin nocnych, już tak.

W Agia Napie znajduje się park wodny Waterworld oraz wesołe miasteczko. Jest też ścieżka rowerowa, która biegnie przez całą miejscowość aż do Cavo Greko.

O tym co można zobaczyć w Agia Napie, będziecie mogli przeczytać w części przewodnika 'co warto zwiedzić'.

 

Lokalizacja: dystrykt Ammochostos (Famagusta), odległość od lotniska w Larnace ok. 55km, transfer autokarem ok. 1h.

Restauracje i sklepy: Tak restauracji, jak i sklepów jest w Agia Napie bez liku, choć większość turystyczna. Bez problemu możemy się tu zaopatrzyć we wszystkie produkty, chcą jednak zrobić większe zakupy żywnościowe (i tańsze), można pojechać do najbliższego Lidla w Protaras lub Paralimni (z większą ilością typowych marketów, jak Carrefour czy cypryjski Kokkinos). Restauracje rozmaite, znajdziemy tu wiele kuchni z całego świata, często w restauracjach proponowane są tzw. sety, czyli zestawy, gdzie w skład jednego zestawu wchodzi przystawka, danie główne i deser.

UWAGA: ceny w Agia Napie są wyższe niż w innych miejscowościach.

Popularną sieciówką jest w Agia Napa restauracja 'Ocean's basket' , trochę jak McDonalds, ale serwujący ryby i owoce morza. Wszystko jest bardzo smacznie przyrządzone, jest tanie, ale minusem jest gwar i hałas w restauracji, a latem konieczność długiego czekania w kolejce na stolik (nie ma możliwości wcześniejszej restauracji).

Plaża: Plaże w Agia Napie, jak i w ogóle na Cyprze, są jednymi z najpiękniejszych plaż w regionie basenu Morza Śródziemnego, są też niezwykle czyste – Cypr co roku zajmuje jedne z pierwszych miejsc w rankingach najczyściejszych plaż. Najbardziej znana plaża w Agia Napia zwie się Nissi Beach.

Nissi w j. Greckim oznacza wyspę, taka nazwa, bowiem z plaży można dojść na malutką wysepkę. Dojście nie zawsze jest możliwe - zależy od poziomu wody w morzu, jednak zawsze można na nią przepłynąć, oddalona jest od plaży o jakieś 40 metrów.

Nissi Beach jest plażą z drobnym, jaśniutkim piaskiem, krystalicznie czystą wodą, która mieni się w przepięknych kolorach i plażą niezwykle popularną – nie jest to jedno z tych miejsc, gdzie w spokoju możemy poczytać książkę. Na plaży znajduje się restauracja i bar, często organizowane są tutaj tzw. beach party, czyli imprezy na plaży. Plaża jest w pełni zagospodarowana, można wypożyczyć leżaki i parasole (zestaw ok 7euro), znajdują się toalety, przebieralnie i centra sportowe. Przy plaży znajduje się bezpłatny parking, zazwyczaj jednak zatłoczony.

Plaża spodoba się wizualnie z pewnością wszystkim, dlatego bez wątpienia warto ją zobaczyć, czy jednak osoby ceniące spokój będą chciały na niej zostać dłużej, ocenią to same :)

Idąc wzdłuż morza od Nissi Beach na zachód, czyli oddalając się od centrum, będziemy mijali plażę Adams Beach (plaża przy hotelu Adams Beach), następnie dotrzemy na Landa Beach.

Landa Beach z kolei jest lubiana i przez turystów i przez miejscowych. Zejście do morza jest łagodna, plaża jest piaszczysta – piasek jest drobny i jasny, podobnie jak na Nissi Beach.

Plaża jest dobrze zagospodarowana, jest tu bar, toalety i możliwość wypożyczenia leżaków/parasoli. Niedaleko plaży znajduje się miejsce przeznaczone na pikniki i grille, przy plaży duży, bezpłatny parking.

Idąc dalej, miniemy plażę Mikri-Landa, znacznie mniejszą od Landa, aby po kilkunastu metrach dostrzec cypelek, z którego jednej strony znajduje się plaża Makronissos, a z drugiej plaża hotelu The Dome Beach.

Plaża jest długa, bardzo dobrze zagospodarowana, zejście do morza bardzo łagodne. Plaża po drugiej stronie zejście do morza ma miejscami kamieniste, jest nieco mniej czysta, ale również piaszczysta Makronissos Beach to również nazwa klubu muzycznego, który mieści się nieco dalej na zachód od plaży przy hotelu The dome, w sezonie letnim co weekend odbywają się tu głośne imprezy.

Kolejna większa plaża po drodze mieści się tuż przy kapliczce Agia Thekla i nosi taką samą nazwę. Plażę Agia Thekla można porównać do Nissi Beach – przy wybrzeżu podobnie znajduje się malutka wysepka, do której można dopłynąć. Woda jest tu przepiękna, jednak w morzu miejscami są kamienie. Jest to plaża lubiana przez miejscowych, dobrze zagospodarowana, z restauracją, toaletami, prysznicami i parkingiem.

Dwie kolejne plaże to Poseidon Beach i Sirens Beach – obydwie piaszczyste, z możliwością wynajmu leżaków i parasoli, znajdują się tu również toalety i prysznice, jednak zejście do morza jest kamieniste i potrzebne są tu buty do wody.

 

Wracając do centrum Agia Napy, kierując się w jego stronę od Nissi Beach, można minąć kilka mniejszych plaż hotelowych, plaże te jednak nie zasługują na zbytnią uwagę, przede wszystkim ze względu na bardzo kamieniste zejście do wody.

W centrum natomiast, zaraz za portem, znajduje się miejska plaża Agia Napy, która ciągnie się przez przeszło kilometr na wschód. Plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana, najłagodniejsze zejście do morza (brak kamieni) jest przy hotelach Grecian Bay (Pantachau Beach) i na plaży Glyki Nero.

 

Życie nocne: Agia Napa jest najbardziej imprezową miejscowością na całej wyspie. Większość klubów znajduje się tu na tzw. bar streecie, którego początek można znaleźć nieopodal placu Agia Napa, tuż przy monastyrze.

 

 

Chlorakas

 

Chlorakas jest malutką miejscowością niedaleko Pafos, w której w ostatnich latach wybudowano kilka dużych hoteli, jak np. King Evelthon.

Jest to bardzo ciche miejsce, gdzie znaleźć można kilka sklepów, aptekę i cypryjskie restauracje, jednak decydując się na pobyt tutaj, albo decydujemy się na pobyt 'leżący' albo wynajmujemy auto, bo z Cholorakas jest raczej wszędzie dalej, niż bliżej.

 

Lokalizacja: z centrum miejscowości do Pafos jest 6km, do lotniska w Pafos 20km (20minut), do lotniska w Larnace 135km

Restauracje i sklepy: bardzo mało, kilka restauracji, w Chlorakas nie ma dużych sklepów.

Plaża: w tym miejscu wybrzeże jest skaliste i ostre, nie ma tutaj piaszczystych plaż, więc dla rodzin z małymi dziećmi inne miejscowości mogą okazać się lepsze.

Życie nocne: brak

 

 

 

Larnaka

 

Będąca trzecim największym miastem na Cyprze (po Nikozji i Limassol), Larnaka jest stolicą regionu o tej samej nazwie, domem dla ok. 60 000 osób oraz całkiem sporej liczby turystów każdego roku.

 

W Larnace znajduje się główne lotnisko oraz port morski. Wpisując 'Larnaca' w wyszukiwarce internetowej, zobaczymy przede wszystkim zdjęcia ze słynnej alei palmowej, będącą główną drogą w centrum przy której znajduje się większość hoteli.

Larnaka jest miastem średnio dużym, na warunki polskie raczej małym, aczkolwiek porównując ją do np. turystycznego Protaras, jest to miasto zdecydowanie duże, tym bardziej, że w przeciwieństwie do tamtego, Larnaka na co dzień zamieszkiwana jest przez Cypryjczyków, a nie wyłącznie przez turystów.

W centrum znajduje się długa piaszczysta plaża, a tuż przy lotnisku (dosłownie) plaża McKenzie, ulubiona przez windserfurów.

 

 

O tym, co można zobaczyć w Larnace będzie można przeczytać w zakładce przewodnika – 'co warto zwiedzić'.

 

Lokalizacja: wschodnia część wyspy, centrum od lotniska oddalone jest o ok. 8km.

Restauracje i sklepy: bardzo duży wybór restauracji, mnogość sklepów, kiosków dużych marketów. Największa ilość restauracji znajduje się przy alei palmowej.

Plaża: w Larnace znajduje się kilka plaż, zarówno w centrum, jak i częściach miasta dalej oddalonych. W samym centrum, tuż przy Alei Palmowej znajduje się plaża Phinikoudes.

Phinikoudes jest największą plażą Larnaki, plażą publiczną, piaszczystą, długą na ok. 500metrów. Piasek polewany jest tu wodą, następnie prasowany, przez co jest miejscami dosyć twardy, znajduje to jednak zastosowanie w siatkówce plażowej. Jest to plaża z ratownikiem, bardzo dobrze zagospodarowana, z możliwością wynajmu leżaków i parasoli. Dostępne toalety, prysznice, przebieralnie, sporty wodne i nawet mały plac zabaw dla dzieci. Latem plaża jest mocno zatłoczona, bywa głośna, ze względu na organizowane tu imprezy i wydarzenia lokalne. 

Na południe od Phinikoudes, tuż za mariną znajduje się plaża Kastella (Castella).

Ta plaża jest również piaszczysta, mniejsza i nieco mniej zatłoczona od głównej plaży w centrum, przez to spokojniejsza. Długa na 400metrów, została nagrodzona certyfikatem błękitnej flagi, co daje nam gwarancję, że woda w niej jest czysta, a sama plaża zadbana. Ta plaża jest również pilnowana przez ratowników i również bardzo dobrze zagospodarowana, z leżakami, parasolami, prysznicami i restauracjami.

Trzecia plaża w tej kolejności do McKenzie Beach. Ze względu na bardzo silny wiatr (uwaga osoby wrażliwe i z chorymi zatokami!) , uwielbiana jest przez osoby pływające na deskach albo na kite. Plaża jest długa, jak i inne – piaszczysta i bardzo dobrze zagospodarowana. Przy plaży znajduje się duży, płatny parking. Woda w morzu jest tu długo płytka, przez co jest to dobre miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, przy czym lepiej w tym przypadku omijać jej południowy koniec, bo właśnie tam swoich sił próbują windserfurzy.

Co ciekawe, atrakcją są tu przelatujące nisko samoloty, które ładuje na i startują z lotniska, które znajduje się tuż przy plaży. Jego główna płyta widoczna jest gołym okiem i oddzielona jest jedynie metalową siatką.

 

Życie nocne: w Larnace możemy znaleźć kluby nocne i dyskoteki, często organizowane również koncerty i beach party – imprezy na plaży.

 

 

 

Latchi

 

 

Malutkie turystyczne miasteczko w regionie Polis, praktycznie składa się z jednej drogi, wzdłuż której usytuowane są sklepy, hotele, bary i restauracje.

 

Latchi słynie z portu, w którym można m.in. wypożyczyć łódź, którą popłyniemy wzdłuż Półwyspu Akamas. Osobiście polecamy taki sposób zobaczenia tego dziewiczego regionu, warto łódź wypożyczyć na przynajmniej 3 godziny, aby móc zakosztować kąpieli w cudownej, lazurowej wodzie w którejś z zatok. Warto wówczas zabrać ze sobą maskę i rurkę do pływania, miejscami jest bowiem co oglądać pod wodą.

Żeby wypożyczyć łódź, nie są nam potrzebne żadne patenty, płyniemy wzdłuż brzegu nie wypływając na drogą stronę Półwyspu, gdzie już jest otwarte morze, zostajemy zatem w zamkniętej zatoce.

Ceny wahają się od ok. 35euro za godzińe wzwyż + paliwo, w zależności od rodzaju łodzi i czasu, na jaki ją wypożyczamy.

Ci, którzy wolą oddać się w ręce kapitanów, mogą wypożyczyć łódź z kierowcą lub skorzystać z oferty któregoś ze statków wycieczkowych.

 

Latchi jest miasteczkiem 'czynnym' latem, zimą, kiedy turyście wyjeżdżają, nieco zamiera, choć plusem jest możliwość znacznych upustów, za np. wynajem właśnie łodzi.

Jest to  bardzo dobre miejsce dla miłośników natury, osób, które lubią zwiedzać (pobliski Półwysep Akamas), rodzin z dziećmi, ale i żądnych przygód (wynajem łodzi, quadów).

 

Lokalizacja: północno-zachodnia część Cypru Południowego, przy Polis. Odległość od lotniska Pafos – 53km, odległość od lotniska w Larnace 167km, odległość od Półwyspu Akamas – 18km

Restauracje i sklepy: sklepy przy głównej drodze oraz większy market przy drodze do Polis, dużo restauracji – przy drodze głównej oraz w porcie

Plaża: Latchi może się poszczycić ładną, długą plażą, miejscami piaszczystą, miejscami żwirową. Plaża jest bardzo dobrze zagospodarowana, z możliwością wynajmu leżaków i parasoli. Dostępne są również prysznice i toalety. Głodni i spragnieni mogą posilić się w którejś z restauracji przy plaży. Miejsce dobre również dla rodzin z małymi dziećmi – łagodne zejście do morza, w którym długo jest płytka woda.

Życie nocne: umiarkowane i wyłącznie w sezonie letnim, w Latchi można nawet znaleźć miejsca, w których można potańczyć ;)

 

 

 

Limassol

 

Zaraz po stolicy – Nikozji, największe miasto na Cyprze, położone we zachodniej części wyspy.

 

Miasto się nieustannie rozrasta; nie licząc okolicznych wiosek, samo miasto zamieszkiwane jest przez ok. 101tys. mieszkańców, zajmuje też wysokie miejsca w rankingach najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

W centrum znajduje się piękne Stare Miasto, pełne wąskich uliczek i wyjątkowych domów. Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że spośród 4 największych miast wyspy (Nikozja, Limassol, Larnaka i Pafos), Limassol jest miastem najbardziej 'klimatycznym'.

Na Starym Mieście można znaleźć wiele miejsc z muzyką na żywo, jest to miejsce niezwykle barwne, również dzięki bogactwie i różnorodności budynków – znajdują się tu zarówno domy typowo cypryjskie, greckie, ale nie brakuje też stylu kolonialnego, jak i domów wybudowanych przez Turków.

Miłośnicy żeglugi mają tu również na czym zawiesić oko – w Limassol znajduje się największy na Cyprze port, do którego przybijają m.in. ogromne statki handlowe, które spokojnie bujają się na morzu, tworząc dosyć industrialny krajobraz.

 

Cześć stricte turystyczna jest na 'początku' miasta, jadąc od strony Larnaki. Są tu duże, luksusowe hotele, piękne, zadbane parki i piaszczyste plaże.

Limassol spodoba się wszystkim, w tym osobom ceniącym naturę – niedaleko stąd do gór Trodos.

 

Lokalizacja: południowa część wyspy, mniej więcej w połowie drogi wybrzeżem między zachodnią a wschodnią częścią Cypru Południowego. Odległość od lotniska w Larnace ok. 70km, od lotniska w Pafos – niecałe 60km

Restauracje i sklepy: liczne restauracje, dużo sklepów, kiosków, markety i centra handlowe.

Plaża:

Życie nocne: rozwinięte, w części turystycznej oraz na starym mieście liczne kluby, bary i miejsca z muzyką na żywo.

 

 

Nikozja

 

Stolica wyspy, rzadko wybierana jako cel turystycznych podróży na dłuższy czas, bowiem położona jest na środku wyspy, przez co nie ma dostępu do morza.

 

Niemniej, oczywiście baza noclegowa jest w niej rozwinięta, głównie są to większe hotele w centrum. Zatrzymując się tu latem, warto zwrócić uwagę na klimatyzację w pokoju – temperatura powietrza w Nikozji jest nieco wyższa niż w miejscowościach nadmorskich, w połączeniu z dość dużą wilgotnością powietrza, klimatyzacja w pomieszczeniach zamkniętych wydaje się niezbędna, zwłaszcza nocą.

Jeśli znajdziemy się tu na dłużej, warto powłóczyć się po Starym Mieście, zejść z utartych szlaków (droga Ledra), zboczyć nieco, przez co zobaczymy inne oblicze Nikozji, to, które więcej przeszło i czego skutki widoczne są po dziś dzień, chociażby w postaci dziur po kulach w ścianach domów i murach.

Koniecznie trzeba przejść na stronę turecką miasta, z przekraczaniem granicy nie ma absolutnie żadnych problemów (choć niektórzy Cypryjczycy mogą twierdzić inaczej).

 

Więcej o Nikozji w części przewodnika 'co warto zwiedzić na Cyprze'.

 

Lokalizacja: środek wyspy, miasto podzielone jest na część grecką i turecką. Odległość od lotniska w Larnace – ok 53km, odległość od lotniska w Pafos - 142km

Restauracje i sklepy: Nikozja jest największym miastem na wyspie, znajdują się tu sklepy, małe duże, wielobranżowe, centra handlowe i cała masa niezliczonych restauracji.

Plaża: brak

Życie nocne: na starym mieście kawiarnie i bary, dyskoteki i kluby nocne.

 

 

 

Oroklini

 

Oroklini jest malutką miejscowością w dystrykcie Larnaki z populacją w roku 2011 wynoszącą niewiele ponad 6tys. osób. Wioska jest również znana pod nazwą Voroklini.

 

Jej centrum oddalone jest od morza mniej więcej o 3 km, przy czym hotele i część turystyczna znajduje się z reguły w pierwszej / drugiej linii brzegowej. Wioska ma typowo cypryjski charakter, ma małe centrum, w którym można znaleźć kilka tawern oraz kafenijonów, gdzie można napić się cypryjskiej, parzonej kawy.

Są tu sklepy, bank, poczta i apteka. W części turystycznej zbyt wielu atrakcji nie ma, składa się na nią główna droga, która prowadzi do oddalonej o 13 km Larnaki, kilka małych sklepów przydrożnych i kilka restauracji.

 

Lokalizacja: południowo-wschodnia część wyspy, odległość od centrum Larnaki wynosi ok. 13km, od lotniska w Larnace 23km, od lotniska w Pafos 136km.

Restauracje i sklepy: w centrum wioski, które oddalone jest od nabrzeża ok 3km. W linii prostej (drogą, którą można dojść pieszo wynosi ok 3.3 km, 40minut spacerem)

Plaża: plaża Voroklini jest dosyć popularna, ciągnie się mniej więcej przez 2km, jej główna część znana jest jako Yanathes Beach. Plaża ta została odznaczona certyfikatem Błękitnej Flagi (Blue Flag), możemy być pewni czystej wody i bardzo dobrego zagospodarowania plaży. Jest to plaża piaszczysta z możliwością wypożyczenia leżaków, parasoli, jest tu dostęp do toalet i pryszniców, i co ważne – plaża przystosowana jest do osób niepełnosprawnych. W miesiącach czerwiec- październik na plaży znajduje się ratownik. Głodni i spragnieni mogą posilić się w którymś z barów, jest tu również parking (w sezonie płatny). Wzdłuż plaży wiedzie deptak długości ok. 2km, wieczorem oświetlony. W niektórych miejscach – częściach plaży, zamiast piasku jest żwirek lub kamienie, ma to miejsce np. przy hotelu Princess Beach.

Życie nocne: głównie w części turystycznej, kilka pubów, klub karaoke i klub nocny.

 

 

 

Pafos

 

Czwarte co do wielkości miasto na wyspie (po Nikozji, Larnace i Limassol), z piękną promenadą nadmorską i wieloma zabytkami, z antycznym Kourium na czele i plażą Afrodyty.

 

Miasto może poszczycić się piękną architekturą, którą zawdzięcza panowaniem przedstawicieli różnych kultur i religii, po których najświetniejsze budowle zostały po dziś dzień.

Warto wiedzieć, że Pafos jest byłą stolicą wyspy i wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W starożytności podzielone było Stare i Nowe Pafos, dziś jest Kato Pafos (Dolne Pafos), Pafos i Stare Miasto. Większość hoteli znajduje się w Kato Pafos, ale nie brakuje ich i od strony zachodniej miasta, np. hotel sieciowy sieci Tsokkos - King Evelthon.

W centrum, poza wspomnianą wcześniej promenadą, mieści się również imponująca forteca,  miejski park i duży wybór restauracji, w których posmakować można dań rozmaitych kuchni z całego świata.

 

Jako wakacyjny cel, Pafos jest dobrym miejsce dla wszystkich, zarówno rodzin z dziećmi, osób chcących odpocząć w ciszy i spokoju, jak i tych żądnych wrażeń i chcących pozwiedzać wyspę – z Pafos niedaleko jest na malowniczy Półwysep Akamas, niedaleko też znajdują się góry Trodos.

 

Więcej o Pafos w części przewodnika ' co warto zobaczyć na Cyprze'.

 

Lokalizacja: południowo-zachodnia część wyspy, odległość od lotniska do centrum Pafos wynosi około 14km, od lotniska w Larnace ok 133 km

Restauracje i sklepy: bardzo duży wybór, centra handlowe, supermarkety

Plaża: Pafos z 50-cio kilometrową linią brzegową, może poszczycić się liczbą około 27 plaż, z czego przeszło 12 zostało nagrodzonych certyfikatem Blue Flag. Znakomita większość plaż jest piaszczysta, posiada łagodne zejście do morza i płytkie, piaszczyste dno. Do takich plaż należy m.in. Coral Bay północnej części miasta ( w Pegia), będąca bardzo popularną plażą w zatoce o tej samej nazwie. Plaża jest bardzo ładna, ale i zatłoczona. Jest tu możliwość wynajmu leżaków i parasoli, latem na plaży znajduje się ratownik, a okoliczne restauracje i bary zapraszają na orzeźwiające drinki. Oczywiście na plaży dostępne są toalety i prysznice.

Życie nocne: rozwinięte, większość klubów i dyskotek znajduje się w centrum i w okolicach Starego Miasta, ale w części turystycznej również jest wybór pubów i barów.

 

 

 

Paralimni

 

Paralimni jest miejscowością na wschodzie Cypru, stolicą regionu Ammochostos (Famagusta). Jest to typowe, lokalne miasto z niedużym rynkiem w centrum.

 

Turystyka w miasteczko nie jest bardzo rozwinięta, acz można znaleźć hotele i przede wszystkim prywatne mieszkania na wynajem (np. na portalu Airbnb). Niewątpliwym plusem oferty noclegowej Paralimni jest jej cena – noclegi są tu znacznie tańsze aniżeli w miejscowościach sąsiadujących, jak np. Kapparis, czy Protaras, kosztem jednak dostępu do morza – centrum Paralimni oddalone jest od morza o około 4km.

W części nadmorskiej, która sąsiaduje z Kapparis, znajduje się kilka hotelików.

Rynek miejscowości jest ładny, ale miasto samo w sobie do urokliwych nie należy, jest tu główna droga z większością sklepów i marketów i mniejsze od niej odchodzące.

Paralimni sąsiaduje od strony wschodniej ze strefą buforową Cypru.

 

Lokalizacja: południowy wschód wyspy, odległość od lotniska w Larnace – ok. 60km, odległość od lotniska w Pafos – 172 km

Restauracje i sklepy: liczne sklepy i restauracje, z supermarketów Carrefour, Lidl i cypryjski Kokkinos (bardzo niskie ceny) na głównej stronie prowadzącej z Agia Napy do Derynii), Supermarket METRO na drodze z Paralimni do Kapparis. Część restauracji i kawiarni znajduje się na rynku, tzw. Paralimni Square, w tym restauracja w greckich kolorach, której osobiście nie polecamy (jedzenie jest tu – naszym zdaniem – niedoprawione i trochę pozostawia do życzenia). Warto natomiast zajrzeć do restauracji TAPPIS, która serwuje jedne z lepszych meze w regionie. Warto zrobić wcześniejszą rezerwację. Restauracja znajduje się niedaleko rynku (telefon do restauracji - +357 23 821959) uwaga: zamawiając meze, spokojnie możemy zamówić wersję mini, która i tak jest nie do przejedzenia ;)

Plaża: generalnie Paralimni samo w sobie plażą nie dysponuje, przy czym najbliższa plaża jest na granicy miejscowości z Kapparis, jest to TRINITI BEACH – mała, popularna wśród miejscowych plaża, dosyć kamienista. Znajduje się przy niej wyznaczona plaża dla psów.

Życie nocne: w Paralimni nie ma klubów nocnych i dyskotek, kilka barów znajduje się na rynku, tzw. Paralimni Square, są to jednak bardziej miejsca do spokojnego posiedzenia i sączenia cypryjskiego piwa KEO.

 

 

 

Pernera

 

Malutka, turystyczna miejscowość na wschodzie Cypru Południowego.

 

Składa się z głównej drogi ciągnącej się równolegle do morza i kilka pomniejszych dróg do niego prostopadłych. Pernera może być dobrym miejsce wypadowym do dalszego zwiedzania wschodniej części wyspy, w tym Cypru Północnego. Jest to miasteczko poza sezonem raczej pustawe, choć mieszka tu całkiem sporo Brytyjczyków, które pootwierali kilka angielskich pubów z dobrym, brytyjskim piwem.

Lokalizacja: wschodnia część Cypru Południowego, między Protaras a Paralimni. Odległość od lotniska w Larnace 63km, od lotniska w Pafos 176km od Agia Napa 10km

Restauracje i sklepy: spory wybór restauracji przy drodze głównej, podobnie sklepów. Większy i tańszy sklep znajduje się przy rondzie na Protaras i Paralimni – Best Value.

Plaża: w Pernera można wskazać kilka plaż – zatoczek, na które prowadzące drogi oznaczone są przy drodze głównej. Plaże są bardzo dobrze zagospodarowane, są przy nich parkingi, toalety i prysznice oraz możliwość wynajmu leżaków i parasoli. Piaszczyste, odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Życie nocne: w miejscowości nie ma dyskotek ani klubów nocnych – te znajduję się w oddalonej o 10km Agia Napie, są tu restauracje, które w sezonie letnim organizują wieczory cypryjskie.

 

 

 

Polis

 

Miasto, które z greckiego oznacza 'miasto' (gr. πόλη), i które przyciąga turystów pięknymi krajobrazami i sielską atmosferą. Pełna nazwa miasta brzmi Polis Chrysochous , położono jest one na północnej części Cypru Południowego, w regionie Akamas. Jest to region niezwykle barwny, słynący z dziewiczej przyrody, dzikich plaż i… plantacji małych bananów :)

 

Polis nie jest dużym miastem, w centrum znajdują się sklepy, restauracje i kościoły oraz kamping malowniczo położony nad morzem.

Jeśli szukacie miejsca, gdzie można poczuć bliskość z naturą, zdecydowanie jest to miejsce dla Was, na terenie kampingu znajdują toalety i prysznice, a na plaży bardzo fajna restauracja, w której można zjeść dobre i niedrogie śniadania.

Po śniadaniach można zrelaksować się na kamienisto-żwirowej plaży, można wypożyczyć leżak lub odpocząć na własnym ręczniku. Obok miejscowości znajduję się Latchi z portem i piaszczystą plażą, warto podjechać.

 

Lokalizacja: północny zachód Cypru Południowego, odległość od lotniska w Pafos 50km, od lotniska w Larnace 165km, od Półwyspu Akamas 20km

Restauracje i sklepy: w centrum znajdziemy mniejsze sklepiki, 2 większe są na drodze do Latchi. Dużo restauracji w centrum.

Plaża: najbardziej popularna część plaży jest przy kampingu, w miejscowości nie ma plaż piaszczystych, są jedynie żwirowe i kamieniste. Najbliższa piaszczysta w Latchi.

Życie nocne: w sezonie (czerwiec – wrzesień) w niektórych tawernach organizowane są wieczory cypryjskie, poza tym Polis nie jest rozrywkową miejscowością, jednak w sezonie głośniej jest w pobliskim Latchi.

 

 

 

Protaras

 

Protaras jest popularną, wyłącznie turystyczną miejscowością, która jest względnie młoda – powstała mniej więcej w latach 80-tych, po podziale wyspy na 2 części.

 

Składa się z 2 głównych dróg – jednej, która prowadzi 'górą' miejscowości, druga – jednokierunkowa, wzdłuż jej centrum. Miasteczko nie jest duże, przejście go całego zajmie około godziny, najlepiej spacerować promenadą, która wieczorami jest oświetlona.

Miejscowość można w zasadzie podzielić na 2 części: obrzeża Protaras i jej centrum, gdzie obrzeżami nazywać będziemy okolice hoteli Tsokkos Garden, Anastasia i Marlita Beach, a centrum zaczyna się w okolicach w okolicach hoteli Tsokkos Beach (Tsokkos Protaras), Golden Star, Vrissiaki i – McDonalds.

W obydwóch częściach są restauracje i sklepy, ale i jednych i drugich jest zdecydowanie więcej w centrum. Miejscem charakterystycznym jest też – zwłaszcza wieczorami, miejsce zwane 'Magic Dancing Waters Show', wieczorami, bowiem latem codziennie o 21:00 odbywa się pokaz laserów i fontann w takt muzyki. Wydarzenie reklamowane jest intensywnie, jednak niekoniecznie je polecamy, wstęp kosztuje 23euro bez posiłku i za tą cenę otrzymujemy widowiskowe, acz – subiektywnie- kiczowate show.

 

Miejscem, które niewątpliwie rzuca się w oczy jest kościółek Profitis Ilias, czyli Proroka Eliasza na wzgórzu nieopodal. Dojście do niego jest bardzo proste, a warto się do niego wybrać, nie tylko po to, aby zobaczyć sam kościółek, ale i przepiękny widok, który roztacza się ze wzgórza. Dojście z okolic McDonalda zajmuje około 20minut, pod sam kościół prowadzą kamienne schodki, po drodze można też spotkać wiele cypryjskich kotów.

W wolnej chwili warto wybrać się na Cavo Greko, do którego można również dojechać ścieżką rowerową.

 

Będąc w Protaras nie sposób nie zauważyć, iż miejscowość pełna jest Rosjan, przez to również i inne nacja nader często witane są słowami 'zdrastwujtie '. Może momentami być to irytujące, jednak miejscowi przywykli do bardzo dużej ilości turystów z Rosji i nie odróżniając nas, zakładają, że i my nimi jesteśmy.

Trzeba podkreślić, że Protaras jest miejscem wyłącznie turystycznym, jest to miejscowość lubiana przez turystów, jeśli jednak chcemy poznać ''prawdziwy' Cypr, koniecznie powinniśmy zwiedzić jego inne regiony.

 

Warto dodać, że Protaras jest często odwiedzane przez osoby, które lubią poznawać dane miejsce od strony morskiej ;-) W tym regionie woda jest niesłychanie przejrzysta, co daje idealne warunki do nurkowania, jeśli chcecie zaznać go i Wy, to polecamy polskie centrum nurkowe IPA DIVERS, możecie się z nimi skontaktować bezpośrednio na ich stronie -

- IPA DIVERS

 

 

Chcąć wydrukować mapę w dużym rozmiarze klinij w obrazek prawym klawiszem i wybierz ZAPISZ GRAFIKĘ JAKO, następnie wydrukuj ją ze swojego komputera.

 

Lokalizacja: wschodnia część Cypru Południowego, odległość od lotniska w Larnace – 67km, odległość od lotniska w Pafos – 180km, odległość od Agia Napy - 13km

Restauracje i sklepy: bardzo duża ilość sklepów – zwłaszcza turystycznych oraz restauracji, w Protaras znajduje się również Lidl – zaznaczony na mapce. Pamiątki 'alkoholowe' najlepiej kupić w sklepie 'Nick's bottle shop', w którym można kupić niedrogą Comandarię. Sklep znajduje się pry drodze głównej, nieco dalej za drogą na Profitis Ilias. Z restauracji lokalnych możemy polecić 'Meze House', które znajduje się na piętrze przy placu z restauracjami w centrum, dokładnie nad Pizzą Hut.

Plaża: Protaras słynie z pięknej, długiej, piaszczystej plaży, która ciągnie się od wysokości McDonalda aż Figs Tree Bay. Figs Tree Bay, czyli Zatoka Drzewa Figowego, jest jedną z bardziej znanych plaż w okolicy, jest niezwykle malownicza, dzięki położeniu w zatoczce, krystalicznie czystej wodzie oraz malutkiej wysepce, do której można dopłynąć lub nawet dojść brodząc w płytkiej wodzie.

Plusem plaż w Protaras jest ich rewelacyjne zagospodarowanie (w tym przystosowanie do osób niepełnosprawnych), fantastyczna woda, piasek i czystość – plaża w Protaras odznaczona jest certyfikatem Blue Flag. Jest też minus w postaci dużego obłożenia w sezonie, zwłaszcza weekendami, kiedy na plażę zjeżdżają się Cypryjczycy – nie tylko z okolic, ale i z Nikozji, wszak ulubionym sportem Cypryjczyków jest plażowanie i w drugiej kolejności grillowanie (kobiety mogą jeszcze na tę listę dać 'zakupy' ;)).

Życie nocne: jest tu wiele barów, w tym pubów angielskich i sportowych, jedna dyskoteka i kilka restauracji z wieczorami cypryjskimi. W Protaras nie ma typowych klubów nocnych, jednak w sezonie bywa tu głośno, zwłaszcza w okolicach hoteli Vrissiana. Wszyscy, któzy chcą pojechać potańczyć i pobawić się, mogą udać się do pobliskiej Agia Napy, do której autobus kursuje całą dobę.

 

 

 

sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl