Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO CYPRZE   >>>CO WARTO WIEDZIEĆ JADĄC NA CYPR  >>>PROWADZENIE SAMOCHODU NA CYPRZE 

Na całym Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, który dla polskich kierowców przyzwyczajonych do kierownicy po lewej stronie w aucie, wydaje się nie lada wyzwaniem. 

Jeśli wybieracie się na Cypr i chcecie wypożyczyć samochód, a nie macie doświadczenia w jeździe z lewostronnym ruchem i nie czujecie się pewnie, możecie zatem wypożyczyć samochód z automatyczną skrzynią biegów – te są na wyspie bardzo popularne. Ponieważ w samochodach dostosowanych do takiego ruchu, kierownica jest po prawej stronie, a skrzynia biegów pośrodku, dzięki automatycznej skrzyni biegów można skupić się na samej jeździe- samym ruchu, bez potrzeby zmiany biegów w trakcie jazdy – pierwszym odruchem jest zawsze szukanie drążka zmiany biegów prawą ręką, którą natrafiamy na szybę ;)

Kiedy już usiądziemy za kierownicą i będziemy włączać się do ruchu, najważniejsze jest pilnowanie się w chwilach, kiedy wjeżdżamy na nową drogą, jesteśmy na skrzyżowaniu oraz rondzie – trzeba bowiem pamiętać, że trzeba wjechać na lewy pas. To samo dotyczy rond – wjeżdża się na nie z lewej strony. Przyzwyczajenie się do ruchu zależy od naszych predyspozycji, doświadczenia oraz pewności za kierownicą – często w trakcie pierwszego dnia jest się nieco spiętym, wyprzedzanie samochodów wydaje się raczej głupim pomysłem, ale po 2-3dniach jeździ się już całkowicie normalnie.

 

Najlepsze jest to,że jak już raz nauczycie się jeżdżenia z ruchem lewostronnym, to zostanie Wam to do końca życia – jak jazda na rowerze :)

Samochody z wypożyczalni, w odróżnieniu od samochodów prywatnych, mają rejestracje w kolorze czerwonym.

 Jakość dróg na wyspie jest bardzo dobra, i to zarówno na jej południowej, jak i północnej stronie. Obecnie na południu jest ukończonych 6 autostrad, a kolejne 4 są w planach lub budowie.

Na stan z 2002roku na Cyprze jest 7206 km utwardzonych dróg oraz 4,387km dróg nieutwardzonych (mowa o południu), a liczba kilometrów autostrady na jednego mieszkańca jest najwyższa w całej Europie i wynosi 38,6km/100 000. Drogi są w bardzo dobrym stanie i większość miejsc dostaniemy się autostradą.

Drogi w górach Trodos w znakomitej większości przypadków również są bardzo dobre, większość jest też utwardzona. Jedynym utrudnieniem – ale jedynie zimą – może być...śnieg. Trzeba o tym pamiętać planując swoją podróż w miesiącach grudzień – luty, gdzieniegdzie potrzebne są wówczas łańcuchy na koła.

Miejscem, które dostępne jest praktycznie wyłącznie dla samochodów terenowych to Półwysep AkamasKLIK- droga asfaltowa dochodzi tylko do kilku miejsc, w pozostałych są już wymagające drogi szutrowe.

Wypożyczając samochód, należy pamiętać o tym, że żadne auto nie posiada ubezpieczenia na drogi nieutwardzone, jeśli już więc mamy wypożyczony samochód terenowy, bo jedynie nim będziemy w stanie dostać się w niektóre miejsca – i tak należy zachować dużą ostrożność.

Uwaga – jeśli chcecie zwiedzić Wąwóz AvakasKLIK nie trzeba wypożyczać auta terenowego, w opisie miejsca wskazaliśmy Wam miejsce, do którego możecie dojechać zwykła osobówką.

Drugim miejscem na wyspie, które wymaga większej uwagi przy prowadzeniu auta jest Półwysep Greko – Cavo Greco, przy Agia Napie. Zależnie od miejsca, droga jest asfaltowa i dosyć wąska, ale są miejsca, w które samochód osobowy jest w stanie wjechać, ale łatwo o uszkodzenie jego podwozia albo zawiśnięcie – osądźmy więc wcześniej nasze umiejętności i dopiero wtedy zdecydujmy, czy chcemy podjechać pod samo miejsce czy lepiej podejść troszkę na nogach. Opis Cape GrecoKLIK

Trzecie miejsce, którego drogi pozostawiają wiele do życzenia, to również Półwysep, ale na stronie tureckiej. Mowa o Półwyspie Karpas lub jak nazywają go Cypryjczycy greccy – Karpassia.

Jest to wyjątkowe miejsce najbardziej wysunięte na północ, na koniuszku którego znajduje się rezerwat dzikich osłów. Karpas słynie również z pięknej plaży, tzw. Golden Beach, która ciągnie się przez kilka kilometrów. Do owej plaży oraz do klasztoru Św. Andrzeja Apostoła prowadzi droga utwardzona, ale trzeba na być mocno skupionym ze względu na dużą ilość głębokich dziur w nawierzchni.

Na sam koniuszek półwyspu prowadzi droga nieutwardzona, dla samochodów osobowych NIEWSKAZANA – bardzo łatwo o uszkodzenie podwozia.

Poza tym drogi na Cyprze Północnym są jak najbardziej zadowalające, zwłaszcza główne – łączące Famagustę z Nikozją oraz Kyrenią. Wszystkie drogi na Cyprze są darmowe.

Oznaczenia prędkości na Cyprze podawane są w kilometrach:

Dosyć często spotyka się kontrole prędkości – wówczas większość kierowców informuje o tym długimi światłami, a na stronie tureckiej gęsto porozstawiane są fotoradary – przed każdym fotoradarem znajdują się 2 znaki o nim informujące, więc trudno je przegapić.

Mandaty za przekroczenie prędkości są łatwe do obliczenia: 

 • prędkość przekroczona do 30% dopuszczalnej prędkości – 1euro/1kilometr oraz 2 punkty karne 
 • prędkość przekroczona między 31% - 50% powyżej dopuszczalnej prędkości – 2euro/1kilometr oraz 2 do 4 punkty karne 
 • prędkość przekroczona między 51% - 70% powyżej dopuszczalnej prędkości – 3euro/kilometr oraz 3 do 6 punkty karne
 • prędkość przekroczona powyżej 75% - karę wyznacza sąd, 3-6 punkty karne

Mandaty za inne wykroczenia: 

 • używanie telefonu podczas jazdy przy użyciu rąk – 2 do 4 punkty karne oraz 85euro 
 • jedzenie/ picie w czasie jazdy – jw. 
 • jazda na motorze/skuterze bez kasku – 1 do 4 punkty i 85euro
 •  

Limit alkoholu we krwi wynosi 0.2 promila

W większości miejsc wszyscy parkują jak im wygodnie, na Cyprze – w przeciwieństwie do Grecji – miejsca nie są oznaczane niebieskimi/żółtymi liniami i większość kierowców staje tam, gdzie tylko się da. Jeśli tylko auto nie przeszkadza, policji generalnie nie robi z żadnych problemów.

Można również spotkać parkingi płatne, np. w centrum Nikozji na Starym Mieście.

 

Stacje benzynowe i tankownie

Znakomita większość stacji benzynowych na Cyprze jest samoobsługowa, przy czym w ciągu dnia – kiedy stacja jest czynna – nie ma tankujemy, a osoby na niej zatrudnione. Nie trzeba wówczas wychodzić z auta – pracownik stacji pyta się o kwotę, za jaką chcemy zatankować auto, następnie daje nam rachunek – jeśli chcemy płacić kartą, nie raz trzeba zapłacić w środku stacji.

Na stacjach w 95% przypadków znajdują się automaty do samodzielnego tankowania, które przyjmują zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze/kredytowe.

 • Cena za litr benzyny na Cyprze wynosi około 1,20€ tak samo ropa.
 • Na Cyprze nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, wystarczy polskie.
 • Foteliki są obowiązkowe dla dzieci do 12-tego roku życia LUB do 150cm wzrostu.
 • Dzieci poniżej 5-tego roku życia zobowiązane są do siedzenia z tyłu samochodu w odpowiednim foteliku/podstawce.
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl