Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO CYPRZE   >>>INFORMACJE OGÓLNE O CYPRZE  >>>POGODA I KLIMAT  

 

Klimat wyspy jest różny w zależności od jej części, jest to klimat subtropikalny z podziałem na śródziemnomorski oraz półpustynny. To zróżnicowanie sprawia,  czy chcąc uciec od zimna w Polsce, możemy na Cyprz przyjechać zimą, ale jeśli w tym samym czasie zatęsknimy za dziadkiem mrozem, możemy udać się w góry Trodos i z wielkim prawdopodobieństwem napotkać śnieg.

 

Lato na wyspie jest długie i gorące, a zima przypomina polską wiosnę.

 

Pogoda z podziałem na miesiące:


 

Kwiecień , maj

Na Cyprze jest wtedy zielono, słonecznie. Mogą pojawić się wiosenne deszcze. W ciągu dnia jest ciepło, w słońcu dosyć mocno. Wieczore dosyć chłodne, jednak z dnia na dzień robi się coraz cieplej. W tym czasie na Cyprze natura rozkwita, jest to genialne moment dla jej miłośników. W morzu da się kąpać, jednak woda nie jest jeszcze zbyt ciepła, w kwietniu ma około 19, w maju 20stopni.

 

Jakie ubrania zabrać:

Dosyć lekkie + lekkie nakrycia wierzchnie, jak jeansowa kurtka. Do sukienki mogą się przydać cienkie rajtuzy ;-)

 

Czerwiec, lipiec, sierpień

Najcieplej jest w miesiącach czerwiec – sierpień/wrzesień, wtedy temperatury sięgają  prawie 40stopni. Najdotkliwiej odczuwa się to w stolicy wyspy – Nikozji, bowiem znajduje się ona pośrodku wyspy bez dostępu do morza, przez co temperatura zawsze jest tu wyższa o kilka stopni.

Opady deszczu w letnich miesiącach prawie się nie zdarzają,  aczkolwiek w górach od czasu do czasu kilka kropli deszczu może spaść  (jak to w górach).

 

Jakie ubrania zabrać:

Wyłącznie letnie, przewiewne + nakrycie głowy. Coś z długim rękawem (lekkiego) może się ewentaulnie przydać do samolotu (klimatyzacja) lub na ochronę PRZED słońcem.

 

Wrzesień oraz październik są idealnymi miesiącami zarówno na odpoczynek ‘stateczny’, jak i ‘ruchomy’ – woda w morzu jest wtedy nagrzana po lecie -27stopni C we wrześniu, 25 w październiku, dalej jest bardzo ciepło, przy czym upały zdarzają się coraz rzadziej, dzięki czemu przyjemniej się wszystko zwiedza.

Listopad jest dalej słoneczny, chociaż wieczory są już chłodne. Zaczyna też częściej padać, ale pogoda jest dalej ładna, często w listopadzie na Cypr przyjeżdżają osoby wcześniej urodzone.

Wybierając się do miejscowości stricte turystycznych, jak Protaras, Agia Napa, czy Polis, należy liczyć się z tym, że część miejsc będzie już zamknięta po sezonie, dobrą tego stroną jest kameralność i cała masa miejsca na plaży. Woda w morzu jest dalej ciepła i ma około 22stopni C.

 

 

Jakie ubrania zabrać

Wrzesień – ubrania letnie plus 1 lekki sweter z długim rękawem/kurtka jeansowa

Październik – ubrania lekkie + coś z długim rękawem, długie spodnie i lekka kurtka mogą się przydać.

 

Grudzień, styczeń i luty to najchłodniejsze miesiące w roku, ale i tak stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla polskiej zimy w tym czasie. Jest to również okres, w którym w górach Trodos pojawia się śnieg. Cypryjska zima, to taka polska wiosna – dnie zazwyczaj są słoneczne, wcale nie tak chłodne – w słońcu spokojnie można chodzić w krótkim rękawie,woda w morzu ma około 18stopni (czyli o stopień mniej niż woda w Bałtyku w lipcu). Jest to bardzo dobry czas dla aktywnych turystów, którzy na Cyprz przyjeżdżają głównie po to, aby zwiedzać. Noce są zimne.

Jakie ubrania zabrać

Cieplejsze kurtki i buty, ale nie grube płaszcze i puchówki. Ubrania jak na polską wiosnę.

 

Marzec jest miesiącem również odpowiednim na zwiedzanie, średnia temperatura powietrza wynosi wówczas 20stopni w ciągu dnia i 15stopni w nocy. Dalej czasem może trochę popadać, ale już o połowę mniej niż w poprzednich miesiącach. Temperatura wody w morzu podobna do wody w Bałtyku latem – 17stopni (w marcu i lutym woda w morzu jest najzimniejsza).

 

Jakie ubrania zabrać

Średnio ciepłe ubrania z możliwością ubrania się na cebulkę.

 

Wilgotność powietrza

Latem wilgotność powietrza na Cyprze utrzymuje się na niewielkim poziomie 40 – 60% oraz 60-80% zimą. Mgły – zwłaszcza latem- są tu bardzo rzadkim zjawiskiem, widoczność w przeważającej ilości pzypadków jest bardzo dobra.

 

Średnie temperatury na Cyprze w poszczególnych miesiącach dla LARNAKI

Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
16.8
lut
16.8
mar
19.1
kwi
22.5
maj
26.5
cze
30.3
lip
32.4
sie
32.7
wrz
30.9
paź
28.1
lis
22.6
gru
18.3
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
7.5
lut
6.9
mar
8.7
kwi
11.7
maj
16
cze
19.8
lip
22.2
sie
22.6
wrz
19.9
paź
17.1
lis
12.5
gru
9.2
Temperatura wody [°C]:
sty
18
lut
17
mar
17
kwi
18
maj
20
cze
24
lip
26
sie
27
wrz
27
paź
25
lis
22
gru
19
 
sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl