Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO CYPRZE   >>>INFORMACJE OGÓLNE O CYPRZE  >>>TRANSPORT I KOMUNIKACJA 

Cypr Południowy

Komunikacja na wyspie jest rozwinięta lepiej lub gorzej w zależności od miejsca, i tak przykładowo w turystycznego Protaras do Agia Napy całą dobę kursuje autobus, ale już z Agia Napy do pobliskiej wioski Potmos, gdzie znajduje się genialna taverna z rybami, nie jeździ praktycznie nic.

 

Przystanki oznaczone są znakiem, zazwyczaj jest też ławka z zadaszeniem. Miejskie autobusy są pomalowane na niebiesko, przejazd w ciągu dnia kosztuje 1,50euro, w nocy – 2,50euro.

Dzieci do 6-tego roku życia podróżują za darmo.

Jeśli chcemy udać się w dalszą podróż, można skorzystać z tzw. zielonej linii intercity– autobusów międzymiastowych, te zazwyczaj odjeżdżają z centrum dużych miast i są liniami ekspresowymi, co oznacza, że nie zatrzymują się po drodze. Jak nazwa wskazuje, te autobusy są w kolorze zielonym, cena przejazdu jest zależna od trasy/odległości, przykładowo autobus z Famagusty do Nikozji – 5euro.

 

Autobusy jeżdżą według wyznaczonego rozkładu jazdy, przy czym jeśli nie jedziemy z pierwszego przystanku na trasie, ocena godziny, o której przyjedzie bus może być problematyczna – godziny na rozkładzie podane są wyłącznie dla pierwszego przystanku., więc samemu trzeba obliczyć, o której autobus powinien przyjechać.

Bilet kupuje się u kierowcy, wyjątkiem są bilety na autobusy intercity – te kupuje się w biurze biletowym.

Uwaga – jeśli podróżujemy autobusem międzymiastowym i chcemy wrócić tego samego dnia, trzeba pamiętać, aby sprawdzić, o której godzinie jest ostatni autobus powrotny, przykładowo z Nikozji do Famagusty (czyli tam, dokąd musimy się kierować jeśli chcemy się dostać do stolicy np. z Agia Napy), ostatni autobus odchodzi już o 18:30.

Dostanie się na stronę turecką z greckiej jest bardzo utrudnione, praktycznie jedyne miejsce, w którym jest możliwe to Nikozja – w tym przypadku możemy przekroczyć granicę na Ledra Street, jest to przejście pisze. Do pozostałych przejść granicznych nie dojeżdżają albo prawie nie dojeżdżają żadne autobusy, a jeśli już coś jedzie raz na dzień, to po stronie tureckiej do granicy nie dojeżdża żaden dolmusz (autobus).

Jeśli zatem chcemy zwiedzić obydwie części wyspy, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu, i tu uwaga – większość wypożyczalnie nie zezwala na przejazd ich samochodem na stronę turecką, jednak wypożyczając samochód przez naszą stronę, przekroczenie granicy jest dozwolone.

Wszystkie ważne informacje o przekraczaniu granicy znajdziecie tutaj – KLIK.

 

Cypr Północny

Po stronie tureckiej jeżdżą tzw. dolmusze, komunikacja publiczna jest dużo słabiej rozwinięta i dostępna jest tylko w określonych miejscach. Przystanki oznaczone są znakiem drogowym, ale często dolmusze stają też poza nimi przy drodze. Są to małe busiki z zazwyczaj nieco szalonymi kierowcami – bilet kupuje się w busiku.

Nie ma podanych rozkładów jazdy, jeśli chce się dokądś dojechać, należy wejść na drogę i iść w kierunku celu, przejeżdżający dolmusz nas zauważy, będzie trąbił, aby dać znać, że jedzie – należy wówczas przystanąć i do niego pomachać - będzie to znak, że chcemy jechać ;)

Dolmusze jeżdżą w okolicach Kyrenii oraz z Kyrenii do Nikozji i Famagusty. Jeśli pobyt planujemy w okolicach Famagusty po stronie tureckiej, zdani jesteśmy wyłącznie na ewentualne przejazdy, które oferują większe hotele.

Na Cyprze w wielu miejscach można wynająć rowery – taką usługę oferuję wypożyczalnie, hotele, przed kilkoma laty sieć stacji rozwija firma Nextbike, choć na razie tylko w Limassol – wynajem roweru ze stacji na jeden dzień kosztuje 8euro, na godzinę jest to koszt 2 euro.

Stacje możecie sprawdzić na stronie - KLIK.

 

Cypr pod względem kolarskim się bardzo rozwija – powstało wiele ścieżek rowerowych, więc nie trzeba jeździć drogą, w dodatku z odmiennym ruchem drogowym niż w Polsce. Jest również wiele szlaków rowerowych – łatwo to zauważyć m.in. w górach Trodos, gdzie jadąc samochodem szczególnie trzeba uważać na trenujących rowerzystów.

Na tej stronie możecie sprawdzić wszystkie szlaki rowerowe na Cyprze, które po ich wybraniu pokażą Wam się na mapie - KLIK.

Jeśli jesteście w okolicach Agia Napy/Protaras, to rowerem możecie przejechać całą trasę od Protaras do Agia Napy z Cavo Greko po drodze włącznie. Pamiętajcie jednak, że słońce na Cyprze zachodzi stosunkowo wcześnie, a drogi na Cavo Greko nie są oświetlone.

Na północy ścieżki rowerowe dopiero powstają w okolicach od Famagusty na wschód, w okolicach Iskele.

Podróżowanie taksówkami jest na Cyprze dosyć popularne, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych – w oko od razu rzucają się starsze, 6-cio osobowe mercedesy -przedłużone limuzyny.

Ceny przejazdów są umiarkowane, przy czym zanim rozpoczniemy podróż, dobrze jest ustalić cenę za przejazd – taksówki są wyposażone w taksometry, ale taksówkarze ich zazwyczaj nie włączają.

Poniżej możecie znaleźć orientacyjne ceny za wybrane odcinki:

 

 

 

Larnaka miasto

Agia Napa

Protaras

Limassol

Pafos

Pafos lotnisko

Nikozja

Polis

Larnaka lotnisko

20

55-60

65

65

115

110

50

140

Agia Napa

50

-

10-15

110

150

130

90

200

Nikozja

45

90

100

100

150

140

-

190


 

Taksówkę możecie zamówić w Waszym hotelu, jeśli planujecie dłuższy transfer, np. z lotniska, warto taksówkę zamówić wcześniej – ceny za przejazd taksówką braną z postoju są zawsze znacznie wyższe.

Cypr Południowy

Ponieważ od jakiegoś czasu opłaty za rozmowy oraz telefony w ramach UE są takie same, nie ma potrzeby kupowania specjalnie lokalnej karty SIM dla tych celów, karta ta jednak może się przydać, jeśli zamierzacie dużo korzystać na miejscu z internetu, a będziecie przebywać poza miejscami z WiFi lub chcecie mieć dobry internet.

Na Cyprze, aby kupić kartę SIM nie jest nam potrzebny żaden dokument– karty nie są rejestrowane. Inaczej rzecz ma się po stronie tureckiej – kartę kupimy wyłącznie w punkcie operatora, następnie musimy ją zarejestrować.

Na stronie greckiej karty SIM można kupić - poza punktem sprzedaży operatora – w większości sklepów oraz kiosków.

Największym operatorem telefonii na Cyprze jest CYTA, przy czym nie oznacza to, że jest najtańsza. Poza CYTA, na Cyprze działają MTN oraz PRIME TEL.

 

CYTA

Cyta, z racji tego, że jest największy, ma najlepszy zasięg na wyspie, a od 2015roku dostępny internet LTE/4G w Nikozji, Limassol, Larnace oraz Pafos. 

Karta na SIM prepaid nazwana jest 'So Easy', dostępne są do niej doładowania za kwoty 5,10,20 oraz 35euro, natomiast karta kosztuje 7,50euro (stan na 2017rok), znajduje się na niej 5 euro do wykorzystania. Poszczególne pakiety możecie sprawdzić na stronie operatora - KLIK.

Przykładowo taryfa text & surf, która będzie Was najbardziej interesować, jeśli chcecie korzystać dużo z internetu, kosztuje 10euro za 10mb na 30 dni

 

MTN

Drugi największy operator na południowym Cyprze, w ramach MTN LTE/4G jest dostępne na niemal całej tej części wyspy. Podobnie jak w przypadku CYTA, kartę SIM prepaid, tzw. Pay As You Go można kupić niemal wszędzie, dostępne są 2 warianty – za 2euro, na której do wykorzystania jest 1 euro oraz za 7,50euro, na której do wykorzystania jest 5euro oraz 20smsów na lokalne numery.

W przypadku internetu, pakiety są dużo bardziej korzystne -za 200MB na miesiąc zapłacimy trochę ponad 10 euro.

Strona operatora - KLIK

 

PrimeTel

Najkorzystniejszą opcją jest zakup karty SIM Prepaid sieci PrimeTel – karty te również dostępne są w większości miejsc na wyspie, w sklepach, kioskach itd.

Karta kosztuje 2euro, dostajemy od razu 50MB gratis oraz 1euro do wykorzystania.

Jak cenowo wychodzi internet? Bardzo dobrze – przy każdym doładowaniu dostajemy 1GB gratis, jego ważność zależna jest od wysokości doładowania :

- 5euro → 1GB ważne przez 5 dni

- 10euro → 1GB ważne przez 10dni

Poza tym kwota, z którą doładowujemy konto jest w całości do wykorzystania.

Strona operatora - KLIK

 

WAŻNE: Sieci z południa nie mają zasięgu na północy i odwrotnie


Cypr Północny

Jeśli wybieramy się na Cypr Północny, do wyboru mamy dwóch operatorów – KKTC Turkcell oraz Telsim Vodafone.

Kupno karty SIM w tym przypadku ma o tyle większy sens, że na Cyprze tureckim za rozmowy i połączenia będziemy płacili tak, jakbyśmy byli w Turcji, stawki niestety nie są niskie.

 

KKTC Turkcell

Kartę SIM kupimy wyłącznie w sklepie operatora, kosztuje ona 15TL (około 13zł) i znajduje się na niej 100jednostek do wykorzystania wartych 6,5TL. O pakiet internetowy najlepiej zapytać w punkcie sprzedaży. Strona operatora - KLIK

 

Telsim Vodafone

Kartę SIM również dostaniemy tylko w sklepach Turkcell, standardowa karta kosztuje 10TL, ale nic na niej się nie znajduje, można również dostać turystyczną kartę SIM w cenie 25TL (około 22zł), na której jest 50 minut do wykorzystania na połączenia międzynarodowe, 500smsów oraz 500MB ważne przez 7dni. Przy normalnej karcie za 60lir tureckich, czyli około 50zł, możemy stworzyć swój własny pakiet, wybierając największy internet, otrzymamy go 4GB. Taka ilość spokojnie nam starczy na korzystanie z internetu + rozmowy np. przez messenger , skype czy viber.

Strona operatora - KLIK

sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl