Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO CYPRZE   >>>CO WARTO WIEDZIEĆ JADĄC NA CYPR  >>>PRZEKRACZANIE GRANICY Z CYPREM PÓŁNOCNYM 


Cypr południowy oddzielony jest od Cypru Północnego tzw. Zieloną Linią. Jest to linia, która została wytyczona w roku 1964 i wzdłuż której ciągnie się tzw. strefa buforowa – pas ziemi niczyjej.Po sytuacji w 1974roku, granice między obydwiema częściami wyspy zostały otwarte dopiero w 2003 roku.

 

 

    przejście graniczne 'Ledra Street' od strony greckiej

 

Teoretycznie przy przekraczaniu granicy powinno się pamiętać o pewnych przepisach:


- towary, które zabiera się ze sobą na drugą stronę nie powinny przekraczać równowartości 150euro

 

W praktyce nigdy nie spotkaliśmy się z tym, aby na którymkolwiek przejściu ktokolwiek się przejmował czymś takim, a po kilku latach mieszkania na Cyprze – tak południowym, jak i północnym, granica była przekraczana nie raz.

 

- przy zakupie podróbek na Cyprze Północnym należy mieć świadomość, że na terenie Unii Europejskiej teoretycznie nie można handlować produktami nieoryginalnymi, więc strażnicy mają nam prawo takowe zabrać.

 

W praktyce też się osobiście z czymś takim nie spotkaliśmy, jednak naszym turystom, którzy zamiar mieli obkupić się w 'zamienniki' oryginalnych produktów, doradzaliśmy umiar i nie afiszowanie się z owymi produktami na granicy, głównie tyczyło się to przejścia pieszego w Nikozji.

 

Alkohol i papierosy

 

Przy przekraczaniu granicy z północy na południe możemy mieć na osobę:

- pół litra mocnego alkoholu

- litr wina

- 2 paczki papierosów

 

 

Co istotne – przy przekraczaniu granicy na Cypr Północny, nie jest potrzebny paszport.

Od kilku lat wystarczy dowód osobisty. Przy okienku po stronie tureckiej otrzymujemy wizę, jednak jest ona bezpłatna i elektroniczna, nie dostajemy żadnego papierka.

 

Jak wygląda przekraczanie granicy w praktyce?


W przypadku Nikozji, bo tam znajduje się przejście stricte dla pieszych, od strony greckiej:

 

1. Podchodzimy do budki/okienka po prawej stronie, gdzie czeka na nas strażnik – dajemy mu dowód osobisty lub paszport, sprawdzają nas w systemie i do niego wpisują.

2. Przechodzimy około 50metrów wytyczoną ścieżką przez strefę buforową – w tym miejscu obowiązuje zakaz robienia zdjęć ze względu na teren wojskowy.

3. strona turecka – podchodzimy do którejś z budek po lewej stronie, podajemy dowód lub paszport, jesteśmy wpisywani do systemu.

 

W drugą stronę wygląda to tak samo.

 

WAŻNE

Jeśli przekraczamy granicę w różnych miejscach, strażnicy mogą się nas wypytywać o to gdzie ją przekraczaliśmy, dlaczego tam itd. Generalnie pytania o cel wizyty i tym podobne, mogą pojawić się zawsze i nie należy się nimi przejmować.

 

Przekraczanie granicy samochodem


Niezależnie,czy poruszamy się własnym samochodem, czy wypożyczonym, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC na stronę turecką – ubezpieczenie cypryjskie na stronie tureckiej nie obowiązuje. Na każdym przejściu dla zmotoryzowanych znajduje się budka, w której takowe ubezpieczenie możemy kupić.

Cena oraz okres ubezpieczenia jest zależne od pojazdu, którym się poruszamy, inne ceny są również dla samochodów prywatnych i dla wypożyczonych. W przypadku samochodu wypożyczonego, okres ubezpieczenia, który możemy wykupić jest na 3 dni i jest to koszt 25euro.

Właściciele samochodów prywatnych wykupują ubezpieczenie na miesiąc, 3 miesiące, pół roku lub rok, 1 miesiąc i jest to koszt 30euro wzwyż.

 

UWAGA: jeśli ubezpieczenia nie wykupimy, nie zostaniemy wpuszczeni samochodem na stronę północną.

 

Większość cypryjskich wypożyczalni nie zezwala na przekraczanie granicy ich samochodami, jednak wynajmując auto przez naszą stronę, otrzymujecie taką możliwość (ubezpieczenie jednak działa tylko na południu).

 

Wypożyczalnie z Cypru Północnego NIE ZEZWALAJĄ na przekraczanie granicy w ogóle.

 

 

 

Dwa przejścia graniczne samochodowe, które polecamy, znajdują się w rejonie Famagusty (Ammochostos) oraz w Nikozji.

W przypadku Famagusty jest o tyle „łatwiej”,gdyż jest to przejście przez brytyjską bazę wojskową, a Brytyjczycy są na przejściu po prostu milsi.

 

Przekraczanie granicy samochodowej na przykładzie Famagusty:

 

1. mijamy budkę straży granicznej po stronie brytyjskiej, nikt nas raczej w tym miejscu nie zatrzyma.

2. w budce z napisem 'INSURANCE' kupujemy ubezpieczenie samochodowe, pani w budce będzie chciała nasze prawo jazdy i dowód osobisty lub paszporty, zapyta się, czy samochód jest prywatny czy z wypożyczalni, będzie trzeba podać auta markę i model oraz numer rejestracyjny.

Płacimy i dostajemy dokument potwierdzający ubezpieczenie, podjeżdżamy kilka metrów dalej, gdzie czeka na nas w budce Cypryjczyk Turecki (lub Cypryjka). Podajemy otrzymany dokument ubezpieczenia + dowody/paszporty wszystkich osób, które z nami przekraczają granicę.

Jesteśmy wpisani do systemu i to wszystko.

 

Droga powrotna, również w przypadku Famagusty

 

1. Budka po stronie tureckiej po lewej stronie, wysiadamy z auta, dajemy paszporty lub dowody. Chwila formalności, jedziemy dalej (uwaga na progi zwalniające).

2. część brytyjska, strażnik nas zatrzyma, poprosi o dokumenty, zapyta,czy coś przewozimy, alkohol, papierosy. Poprosi również o otwarcie bagażnika, zerknie okiem, odda dokumenty i życzy miłej drogi ;-)

 

 


Przejść granicznych między Cyprem a tzw. Turecką Republiką Cypru Północnego jest 7 i są one zlokalizowane w następujących miejscach:

granica

 

 

 

Nikozja                    

Przejście piesze Ledra Palace/ Ledra Palace

Jest to najbardziej popularne przejście graniczne piesze, znajdujące się w centrum Nikozji na końcu drogi Ledra.

Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród turystów, którzy przyjeżdżają na wycieczkę do Nikozji i chcą zwiedzić jej obydwie części – przejście to jest pośrodku Starego Miasta.

 

Strażnicy na tym przejściu mogą być bardziej 'urzędowi' niż na innych przejściach, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie.

link do mapy google z zaznaczonym przejściem - KLIK

 

 

przejście Ledra od strony tureckiej


Przejście samochodowe Metahan (inaczej nazywane Kermia albo Agios Dometios).

link do mapy google z zaznaczonym przejściem - KLIK

Jest to przejście samochodowe na obrzeżach Nikozji, przydatne jeśli chcemy przejechać do Kyrenii i wracać przez środek wyspy.

 

 

W Nikozji jest jest przejście graniczne dla pojazdów rządowych.

 

Dhekelia (okolice Larnaki)

link do mapy google z zaznaczonym przejściem  - KLIK

Inaczej nazywane: Pyla, Beyarmudu, Pergamos

Małe przejście, głównie samochodowe pośrodku wioski Pyla. Strażnicy po stronie greckiej specyficzni.

 

Famagusta – Akyar, inne nazwy – Agios Nikoalos, Strovilia

link do mapy google ze wskazanym przejściem - KLIK

Omawiane wcześniej przejście znajdujące się na terenie bazy brytyjskiej, najbardziej 'przyjazne'.

 

 

 

Derinia - Famagusta - nowe przejście

link do mapy google z zaznaczonym przejściem - KLIK

Najnowsze przejście znajdujące się w Derynii/Famaguście, na Famagusta Avenue - prowadzi prosto do samego centrum Famagusty (Gazimagusy) i jest obrzymim krokiem na przód w sytuacji politycznej i koflikcie między Cypryjczyjczykami greckami a tureckimi. Dzięki temu przejściu, z Protaras można dojechać do Famagusty w około 30- 40 minut, wcześniej konieczne było przekracznie przejścia we Vrysoulles, a tym samym, dokładanie kolejnych 40 minut.

 

Przejście niczym praktycznie nie różni się od pozostałych przejść, można na nim również wykupić ubezpieczenie OC na stronę turecką - najpierw jest budka z kontrolą po stronie greckiej, następnie przejeżdża się kilkanaście metrów dalej i są kolejne budki - z ubezpieczeniem (INSURANCE) oraz z kontrolą graniczną. Jeśli nie macie jeszcze wykupionego ubezpieczenia, dobrze jest zaparkować z boku (aby nie tamować ruchu), wykupić ubezpieczenie i następnie podjechać autem już do kontroli.

 

Yesilmark, inaczej Limnitis – region Morfou (Guzelurt)

link do mapy google z zaznaczonym przejściem - KLIK

 

Przejście samochodowe oraz piesze, mniej popularne.

 

Wszystkie przejścia czynne są 24godziny na dobę.

Zwierzęta nie mogą byćprzewożone przez granicę bez przygotowania  - konieczna jest wcześniejsza kwarantanna, szczepienia i dokumenty.

 

 

 

 

 

W teorii legalnie jedynie 'dostaniemy się' ma Cypr przez stronę grecką. Jeśli zatem przylecieliśmy na Cypr i lądowaliśmy w Nikozji po stronie tureckiej, teoretycznie przy przekraczaniu granicy możemy zostać ukarani grzywną, jednak nie jest to stosowane w praktyce.

 

Może się zdarzyć, że przy przekraczaniu granicy po stronie greckiej natkniemy się na urzędnika, który będzie niemiły i będzie nam opowiadał o tym, że przechodzimy na okupowaną stronę i że nie powinniśmy tego robić. Są to jednak marginalne przypadki i nie powinniśmy się nimi przejmować.

 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania o przekraczanie granicy, piszcie do nas na facebooku lub na adres mailowy [email protected]

sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl